World Team Tennis

wtt

Pat Purcell received the Delaine Mast Award for WTT League Director of the Year from Delaine Mast and Billie Jean King at the WTT Nationals in Palm Springs in November, 2001. Pat now has one of the largest recreational WTT program in the US and is one of the top ten league directors.

WORLD TEAM TENNIS

Players and teams from 3.0 to 4.0 level are needed for the winter 2019 indoor season at CAC, Forest Lake, Vetta Concord, Vetta West, and St. Clair. A team is at least two men, two women. You must be 18 or older. World Team Tennis leagues consist of at least four teams. The format consists of six no-ad sets played on two courts: men’s and women’s doubles, men’s and women’s singles, and two sets of mixed doubles. A match is won by the team with the most total games won at the end of the final set. Local league winners go on to a National Qualifier, and National Qualifier winners go on to the National Championships. Players of different levels can play on the same team as long as the average of the top two male players and top two female players is the same as the league level. For example, a 4.5 male player can play on a 4.0 team as long as the other man is a 3.5 and the two women are 4.0’s. A complete list of rules is available at www.wtt.com.

For info, call Pat Purcell at 314-496-7990 or email patpurcell@earthlink.net
If you are looking for more FUN and CAMARADERIE in your tennis games, look no further than WORLD TEAM TENNIS!


WTT League Fees



WINTER/SPRING LEAGUES 2018/2019 

WOMEN’S TEAM TENNIS
Three women make up a team. Each woman plays two sets of doubles and one set of singles. Team that gets the most games wins. Each player plays 9 nights if four teams in the league and 12 nights of play. Cost/player is $175/member, $195/nonmember assuming four players/team. Awards to first and second place teams. Held at CAC.

LEVEL DAY & TIME START DATE
3.5 – 4.0 Need 1 team or 3 women Alt. Saturday 3 – 5 pm Jan. 19

SINGLES LEAGUES
Every other week play a complete two out of three set singles match with a ten point tiebreaker in lieu of a third set. Cost for 6 weeks of play is $110/members, $130/nonmembers.

LEVEL DAY & TIME START DATE
Women 4.0 2 openings Alt. Monday 7:30 – 9 pm Jan. 7

DOUBLES LEAGUES
Every other  week play one complete doubles match, two out of three regular scoring sets with a tiebreaker in lieu of a third.  Cost for 9 weeks of play is $80/member, $110/nonmember. Cost for 12 weeks of play is $140/member, $160/nonmember. Held indoors at CAC.

LEVEL DAY & TIME STARTS
Women 3.0 Need 1 woman Alt. Monday 7:30 – 9 pm Jan. 28
Women 3.5 Need 1 woman Alt. Thursday 8 – 9:30 pm Jan. 10

SINGLES/DOUBLES LEAGUES
Every other week play one set of doubles followed by one set of singles.  Cost for 11 weeks of play is $195/member, $210/nonmember. Cost for 9 weeks of play is $135/member, $151/nonmember. Held indoors at CAC.

LEVEL DAY & TIME STARTS
Men 3.0 – 3.5 Alt. Mon. 8 – 9:30 pm Mar. 4
Men 3.5 – 4.0 Alt. Mon. 8 – 9:30 pm Mar. 11
Women 3.0 – 3.5 Need 3 players Every Tues. 8:30 – 10 pm Jan 22
Women 3.5 Need 3 women Alt. Thurs. 8 – 9:30 pm Jan. 31

WORLD TEAM TENNIS – INDOORS
Teams of at least two men, two women are needed for the WTT leagues. Play is every other week.  League price depends on the number of teams and length of season. For example, cost (assuming four player per team) for six nights of matches is $120/player or $480/team , 7 nights is $140/player or $$560/team, 8 nights of play is $160/player or $640/team,  9 nights $180/player or $720/team. The captain or one player from the team pays by credit card on Paypal for the team before the season starts.  Players new to WTT receive a $25 rebate after their first match.

LEVEL DAY & TIME STARTS SITE
3.0 Need 1 team Alt. Wed. 7:30 – 9:30 pm Jan. 16 CAC
3.0 Need 2 men for same team Alt. Fri. 7 – 9 pm Jan. 25 CAC
3.5 Alt. Wed. 7:30 – 9:30 pm Jan. 23 CAC
3.5 Alt. Fri. 6 & 8 pm Jan. 18 Forest Lake
3.5 Alt. Fri. 7 – 9 pm Feb. 15 CAC
3.5 Full Alt. Fri. 7:30 – 9:30 pm Dec. 14 Vetta Concord
3.5 Need 1 team & 2 men Alt. Fri. 7 – 9 pm Jan. 25 Vetta West
4.0 Full Alt. Fri. 6 & 8 pm Jan. 11 Forest Lake
4.0 Full Alt. Fri. 7:30 – 9:30 pm Dec. 21 Vetta Concord

NATIONAL QUALIFIERS 2019
*additional dates and locations will be added as they are confirmed

2/8/2019 – Wild Dunes Resort – Charleston, SC (Har-Tru) – REGISTER NOW

4/5/2019 – Owl Creek Tennis Center – Virginia Beach, VA (Senior Divisions only)

5/10/2019 – Darling Tennis Center – Las Vegas, NV

7/26/2019 – Plaza Tennis Center – Kansas City, MO

8/9/2019 – Hempfield Sports Complex – Landisville, PA

8/16/2019 – Millbrook Exchange Tennis Center – Raleigh, NC

9/13/2019 – Orange County Great Park Tennis Center – Irvine, CA

Cost is $300/team. Go to www.wtt.com to download an entry. All players attending a National Qualifier must have a current (2017 or 2018) NTRP verification or have their self rating verified by Pat Purcell.


SEASON STANDINGS AS OF DEC. 12, 2018

FALL WTT REGISTRATION, STANDINGS, STATISTICS, ROSTERS 

Monday 3.0 Doubles CAC
PLAYER MATCHES WON GAMES WON
Jamie 5/1 70
Lisa M 4/2 62
Andrea 4/2 52
Kacey 4/3 68
Donna 3/3 51
Lisa R 3/3 50
Sandy 3/3 48
Janice 2/4 40
Cindy 1/6 50
Monday  3.0 – 3.5 Singles/Doubles CAC
PLAYER MATCHES WON GAMES WON
Marco 13/1 83
Chad 10/4 73
Glen 9/5 66
Kyle 9/5 66
Paul O 8/6 65
Matt 7/7 56
Paul M 6/8 56
Mike 6/8 54
Dakang/Harsha 6/8 53
Aaron 6/8 51
Jeff 3/11 46
Bobby 1/13 39
Monday  3.5 – 4.0 Singles/Doubles CAC
PLAYER MATCHES WON GAMES WON
Marco 12/2 77
Mike K 11/3 77
Dave 11/3 71
Mike M 9/5 68
Mauricio 8/6 61
Brian 6/8 59
Bob 6/8 54
Mike F 6/8 51
Trey 5/9 49
Josh 4/10 58
Chad 4/10 50
Dakang/Glen 2/12 49
Monday 4.0 Singles CAC
PLAYER MATCHES WON GAMES WON
Grace 1st Place 5/1 71
Peggy 2nd Place 4/2 60
Princess 1/3 32
Julie 1/5 36
Tuesday 3.0 – 3.5 Singles/Doubles CAC
PLAYER MATCHES WON GAMES WON
Diane 8/2 55
Annie/Julie 8/2 49
Flo 6/2 43
Chris/Keri 5/3 43
Danae 4/4 33
Melinda 4/4 29
Suzanne/Christine 3/7 32
Cheryl 2/6 26
Marg 1/9 32
Thursday 3.5 Doubles CAC
PLAYER MATCHES WON GAMES WON
Jan 6/1 72
Victoria 5/1 67
Julianne 4/2 66
Diane L 4/2 60
Teresa 3/3 60
Diane W 2/4 49
Pat/Danae 2/4 36
Mary Lou 1/5 39
Ellen 0/6 32
Thursday 3.5 Singles/Doubles CAC
PLAYER MATCHES WON GAMES WON
Chris 6/2 4533
Gloria 6/4 49
Diane 6/4 48
Ann 5/3 45
Julianne 5/3 42
Danae 5/5 45
Colleen 4/4 40
Marilyn 2/6 30
Emily 0/10 34
Saturday Team Tennis
TEAM MATCHES WON GAMES WON
Evergreen 5/2 225
Reed 4/3 191
Stevenson 4/3 180
Riemann 1/6 161

 

Fall 2018 Winners
Tuesday 3.0 – 3.5 Singles/ Doubles CAC
1st Place – Florence Streeter
2nd Place – Julie Miller/Andrea Greco
Monday 4.0 Singles CAC
1st Place – Grace Chi
2nd Place – Peggy garner
Summer 2018 Winners
Monday 3.0 Doubles CAC
1st Place – Dee Sharp
2nd Place – Kacey Ruckstaetter
3rd Place – Jamie Hansen
Monday 3.5 WTT Dwight Davis
Winners Spring – Reams & Pudlowski
Winners Summer – Reams & Pudlowski
Monday 4.5 WTT Dwight Davis
Winner Spring – Wheeland
Winner Summer – White
Tuesday 3.0 – 3.5 Team Tennis CAC
1st Place – Durbala Team
2nd Place – Beck Team
Tuesday 3.5 Doubles CAC
1st Place – Crissi Arnold, Anna Harvey, Anita Selke
Tuesday 3.5 WTT Dwight Davis
Winner Spring – Masengill & Banks/Taylor
Winner Summer – Ross
Wednesday 3.5 – 4.0 Team Tennis CAC
1st Place – Masewich Team
2nd Place – Davies Team
Wednesday 3.0 WTT Dwight Davis
Winners Spring – String Courtet & Henze
Winner Summer – Kennedy
Thursday 3.0 Singles CAC
1st Place – Betsy Bryan/Mary Elliott
2nd Place – Jamie Hansen
Thursday 3.5 Singles CAC
1st Place – Sue Riemann
2nd Place – Pat Baker
Thursday 4.0 WTT Dwight Davis
Winners Spring – Spartacus & McLean
Winners Summer – McLean & Charlie Brown
Spring 2018 Winners
Monday 2.5 Doubles CAC
1st Place – Ericka Aleto
2nd Place – Lisa Randoll
Monday 3.0 – 3.5 Singles/Doubles CAC
1st Place- Marco Pineda
2nd Place – Glen Gammill
3rd Place – Paul Olivo
Monday 3.5 – 4.0 Singles/Doubles CAC
1st Place – Mike Kanan
2nd Place – Mike Masewich
Monday 4.0 Singles CAC
1st Place – Liz Lahm
2nd Place – Peggy Garner
Tuesday 3.0 – 3.5 Singles/Doubles CAC
1st Place – Florence Streeter
2nd Place – Jessica Davies/Ellen Uhlemeyer
Wednesday 3.0 WTT CAC
Winners- 4 Aces
Wednesday 3.5 WTT CAC
Winners – Davies & Johnson
Thursday 3.5 Singles/Doubles CAC
First Place – Tracy Todd
Second Place – Teresa Durbala
Thursday 3.5 Doubles CAC
First Place – Teresa Durbala
Second Place – Diane Lewis
Friday 3.5 WTT St. Clair
Winner – Schwaegel
Friday 3.5 WTT Vetta Concord
Winner – Lueg
Friday 4.0 WTT St. Clair
Winner – Schmittling
Friday 4.0 WTT Forest Lake
Winners – Ragnow & Pachauri
Friday 4.0 WTT Vetta Concord
Winner – Arch Nemesis
Saturday 3.5 – 4.0 Team Tennis
1st Place – Reed Team (Jackie Reed, Kim Masewich, Maureen Gender)
2nd Place – Evergreen Team ( Haikun Li, Sheri Xu, Tracy Todd, Wendy Yang, Sarah Wedick, Grace Chi)
Fall 2017 Winners
Monday 2.5 – 3.0 Doubles CAC
1st Place – Ericka Aleto
2nd Place – Donna Delorme
Monday 3.0 – 3.5 Singles/Doubles CAC
1st Place – Brian McRae
2nd Place – Glen Gammill
3rd Place – Marco Pineda
Monday 3.5 – 4.0 Singles/Doubles CAC
1st Place – Mike Masewich
2nd Place – Mike Kanan
3rd Place – Colton Masewich
Monday 4.0 Singles CAC
1st Place – Annie Kaiser
2nd Place – Liz Lahm
Tuesday 3.0 – 3.5 Singles/Doubles CAC
1st Place – Diane Wall
2nd Place – Ann Grimmett
3rd Place – Chris Lottes
1st Place Winter – Florence Streeter
2nd Place Winter – Ann Grimmett
Wednesday 3.0 WTT CAC
Winner – Team Wildhorse
Wednesday 3.5 WTT CAC
WinnerJust Playin
Thursday 3.5 Singles/Doubles CAC
1st Place – Pat Baker
2nd Place – Tracy Todd
Thursday 3.5 Doubles CAC
First Place – Pat Baker
Second Place – Julianne Callaway & Teresa Durbala
Friday 3.0 WTT CAC
WinnerTraigle
Friday 3.0 WTT Vetta West
WinnerMid Court Crisis
Friday 3.5 WTT Forest Lake
Winner – Banks/Taylor
Friday 3.5 WTT St. Clair
Winner -Schwaegel
Friday 3.5 WTT Vetta West
Winner – Double Trouble
Friday 4.0 WTT St. Clair
Winner – Maximus
Friday 4.0 WTT Vetta Concord
Winner – Arch Nemesis
Friday 4.0 WTT Forest Lake
Winners – Pachauri & Ragnow
Saturday 3.5 – 4.0 Team Tennis CAC
1st Place – Evergreen (Haikun Li, Grace Chi, Sheri Xu, Sarah Wedick, Wendy Yang, Tracy Todd)
2nd Place – Johnson (Leah Johnson, Renae Achter, Jeannine Seitz, Julie Jackman, Kathy Wennemann)
Summer 2017 Winners
Monday 2.5 – 3.0 Doubles CAC 
1st Place – Melinda McGuire
2nd Place –  Casey Smith
Monday 3.0 – 3.5 Doubles CAC 
1st Place – Ellen Uhlemeyer
2nd Place –  Kristina Reilly
3rd Place – Dee Sharp
4th Place – Laura Sprehe
Monday 3.0 – 3.5 Singles/Doubles CAC 
1st Place – Marco Pineda
2nd Place –  Matt Weiss
3rd Place – Andrew Johnson
Monday 3.5 – 4.0 Singles/Doubles CAC 
1st Place – Ryan Hartzog
2nd Place –  Mike Kanan
3rd Place – Mauricio Velasquez
Monday 3.5 WTT Dwight Davis
Winners 1st Session – Star Buck & Reams
Winner 2nd Session – Reams
Monday 4.5 WTT Dwight Davis
Winner – Wheeland
Tuesday 3.5 Doubles CAC
1st Place – Laura Ilardi
2nd Place – Tacy Dossett
Tuesday 3.0 – 3.5 Team Tennis CAC
1st Place – Durbala Team – (Teresa Durbala, Anna Barrett, Liz Lewis, Julie Miller)
2nd Place – Gunn Team – (Carol Gunn, Lindsey Buck, Emily Hasson, Michelle Wansing, Sue Trybula)
Tuesday 3.5 WTT Dwight Davis
Winners 1st Session – Heitz & Banks/Taylor
Winner 2nd Session – Masengill
Wednesday 3.0 WTT Dwight Davis
Winners 1st Session – Reel-Jones & Kennedy
Winner 2nd Session – Henze & 4 Aces
Wednesday 3.5 – 4.0 Team Tennis
First Place – Masewich Team ( Kim Masewich, Gina Becker, Peggy Garner, Jeannine Seitz)
2nd Place – Evergreen Team (Haikun Li,Tak Chu, Sheri Xu, Grace Chi, Wendy Yang, Wan-In Koo)
Thursday 3.0 Singles CAC
1st Place – Pam Henze
2nd Place – Betsy Bryan
Thursday 3.5 Singles CAC
1st Place – Ashley Maurer
2nd Place – Tracy Todd
Thursday 3.0 WTT Vetta West
Winner – Alley Cats
Thursday 4.0 WTT Dwight
Winners 1st Session – Pachauri & McLean
Winner 2nd Session – Pachauri

FALL LEAGUES 2018 SCHEDULES AND SUB LISTS

CAC MONDAY 3.0 DOUBLES, 7:30 – 9 PM
1. CINDY MURPHY
2. KACEY RUCKSTAETTER
3. LISA RANDOLL
4. DONNA DELORME
5. JANICE MARSH
6. ANDREA BINSBACHER
7. LISA MESSMER
8. JAMIE HANSEN
9. SANDY SHOTWELL

DATE CT 5 CT 6 BYE
9/10 1/2-3/4 5/6-7/8 9
9/24 3/7-4/9 1/5-2/6 8
10/8 1/8-3/5 2/9-4/6 7
10/22 1/3-8/9 2/7-4/5 6
11/5 1/9-8/4 2/3-6/7 5
11/19 1/7-3/6 2/8-9/5 4
12/3 2/4-8/5 1/6-9/7 3
12/17 1/4-3/8 5/7-6/9 2
12/31 OFF
1/14 2/5-3/9 4/7-6/8 1

SITE COORDINATOR: CINDY MURPHY 314-607-4560
SUBS
KIM JOHNSON 314-707-3847
MARIE MARCK 314-571-0653
STEPH CHARITONENKO 903-436-0029
CAROL GUNN 314-580-1959
CHRIS BECKNER 314-406-7058
DEBORAH DAHMS 618-410-6352
ELLEN UHLEMEYER 617-335-8300
AMY SKLANSKY  314-201-5289
KATHY BALDWIN 636-697-5427

CAC MONDAY 4.0 SINGLES CAC, 7:30 – 9 PM
1. PEGGY GARNER
2. GRACE CHI
3. JULIE RAY
4. PRINCESS IMOUKHUEDE

DATE CT 5 CT 6
10/1 1-2 3-4
10/15 4-1 2-3
10/29 2-4 1-3
11/12 1-2 3-4
11/26 4-1 2-3
12/10 2-4 1-3

SITE COORDINATOR: PAT PURCELL, 314-496-7990
SUBS
DIANA STEVENSON (4.0) 904-318-8465
VIKKI MORAN (4.0) 540-266-8769
COLLEEN CORBETT
(4.0) 314-918-7012
BECKY HALL (4.0) 479-459-3148
DEB WEIS (4.0) 314-705-1184
PAT BAKER (3.5) 636-236-4614
KATHY ARNOLD (4.0) 314-541-6874
LOLLY COTTRELL (3.5) 636-284-0570
SARA HELTON (4.0) 314-703-7070
BRENDA ELLER (4.0) 636-346-3068
KATHY WENNEMANN (4.0) 314-713-5753
BETH JAMESON (4.0) 636-699-6565

CAC MONDAY 3.0 – 3.5 SINGLES/DOUBLES, 8 – 9:30 PM
1. MARCO PINEDA
2. PAUL MORIARTY
3. KYLE HOLLERAN
4. JEFF TRAIGLE
5. GLEN GAMMILL
6. PAUL OLIVO
7. BOBBY KENNEDY
8. MIKE DANIELS
9. CHAD BRUNE
10. AARON STEVENSON
11. MATT WEISS
12. DAKANG WU
12. HARSHA CHIMAKURTHY

DATE CT 7 CT 8 CT 9 CT 1 CT 2 CT 3
9/10 1/9-4/11
1-9
2/7-5/6
2-7
3/12-8/10
3-12
4-11 5-6 8-10
9/24 4/12-9/11
4-12
1/5-2/10
1-5
3/8-6/7
3-8
9-11 2-10 6-7
10/8 1/12-6/8
1-12
2/9-7/10
2-9
3/4-5/11
3-4
6-8 7-10 5-11
10/22 3/10-8/11
3-10
2/12-7/9
2-12
1/6-4/5
1-6
8-11 7-9 4-5
11/5 2/6-3/11
2-6
1/10-5/12
1-10
4/9-7/8
4-9
3-11 5-12 7-8
11/19 5/10-8/9
5-10
1/4-3/7
1-4
2/11-6/12
2-11
8-9 3-7 6-12
12/3 1/3-7/12
1-3
2/5-4/8
2-5
6/11-9/10
6-11
7-12 4-8 9-10
12/17 3/6-5/9
3-6
2/4-8/12
2-4
1/7-10/11
1-7
5-9 8-12 10-11
12/31 OFF
1/14 1/11-2/8
1-11
4/7-6/10
4-7
3/5-9/12
3-5
2-8 6-10 9-12
1/28 4/6-10/12
4-6
5/8-7/11
5-8
1/2-3/9
1-2
10-12 7-11 3-9
2/11 1/8-6/9
1-8
5/7-11/12
5-7
2/3-4/10
2-3
6-9 11-12 4-10

SITE COORDINATOR: MARCO PINEDA, 636-221-9336
SUBS
PETE WOLFF (3.0) 314-566-7216
WARREN CHUPP (3.0) 636-866-5375
STEVE MEYER (3.0) 314-580-5428
TREY SHAFFER (3.5) 314-496-8000
ANDREW JOHNSON (3.5) 314-495-0967
JOSH LEDBETTER (3.5) 314-629-7632
DAVE DEW (3.0)  314-920-8398
FIKRET ERCAL (3.5) 314-805-7759
GARY HEITZ (3.5) 314-359-2093
RON GOSSEN (3.0) 314-239-7644

CAC MONDAY 3.5 – 4.0 SINGLES/DOUBLES, 8 – 9:30 PM
1. MIKE MASEWICH
2. MIKE FOYE
3. DAKANG WU
3. GLEN GAMMILL
4. BRIAN MCRAE
5. DAVE KREKLOW
6. CHAD BECKER
7. MAURICIO VELASQUEZ
8. JOSH LEDBETTER
9. TREY SHAFFER
10. BOB BARZCEWSKI
11. MARCO PINEDA
12. MIKE KANAN

DATE CT 7 CT 8 CT 9 CT 1 CT 2 CT 3
9/17 1/9-4/11
1-9
2/7-5/6
2-7
3/12-8/10
3-12
4-11 5-6 8-10
10/1 4/12-9/11
4-12
1/5-2/10
1-5
3/8-6/7
3-8
9-11 2-10 6-7
10/15 1/12-6/8
1-12
2/9-7/10
2-9
3/4-5/11
3-4
6-8 7-10 5-11
10/29 3/10-8/11
3-10
2/12-7/9
2-12
1/6-4/5
1-6
8-11 7-9 4-5
11/12 2/6-3/11
2-6
1/10-5/12
1-10
4/9-7/8
4-9
3-11 5-12 7-8
11/26 5/10-8/9
5-10
1/4-3/7
1-4
2/11-6/12
2-11
8-9 3-7 6-12
12/10 1/3-7/12
1-3
2/5-4/8
2-5
6/11-9/10
6-11
7-12 4-8 9-10
12/24 OFF
1/7 3/6-5/9
3-6
2/4-8/12
2-4
1/7-10/11
1-7
7-12 4-8 9-10
1/21 1/11-2/8
1-11
4/7-6/10
4-7
3/5-9/12
3-5
2-8 6-10 9-12
2/4 4/6-10/12
4-6
5/8-7/11
5-8
1/2-3/9
1-2
10-12 7-11 3-9
2/18 1/8-6/9
1-8
5/7-11/12
5-7
2/3-4/10
2-3
6-9 11-12 4-10

SITE COORDINATOR: MARCO PINEDA, 636-221-9336
SUBS
JAY SHERWOOD (4.0)  618-593-4764
JOE SKLANSKY (4.0) 314-210-5290
COLTON MASEWICH (3.5) 314-609-8197
SAM DOVEIKIS (3.5) 314-810-7933
THOMAS JOSTLEIN (3.5) 630-642-0855
JOHN MCGOWAN (3.5) 314-221-5072
WARREN CHUPP (3.0) 636-866-5375
STEVE MEYER (3.0) 314-580-5428
PAUL OLIVO(3.5)  314-640-9732
RYAN HARTZOG (3.5)  937-570-2939
ANDREW JOHNSON (3.5) 314-495-0967
DAVE DEW (3.0)  314-920-8398
FIKRET ERCAL (3.5) 314-805-7759
GARY HEITZ (3.5)  314-359-2093
RON GOSSEN (3.0)  314-239-7644

CAC TUESDAY 3.0 – 3.5 SINGLES/DOUBLES 8:30 – 10 PM
1. MARG WESTCOTT
2. ANNIE MARTINO
2. JULIE MILLER
3. SUZANNE BECK
3. CHRISTINE GRAB
4. DIANE WALL
5. DANAE HOPPE
6. CHERYL COOK
7. FLORENCE STREETER
8. MELINDA MCGUIRE
9.CHRIS LOTTES
9. KERI O’BRIEN

DATE CTS 7 CTS 8 CT 2 CT 3 BYE
11/6 1/2-3/4
3-4
5/6-7/8
7-8
1-2 5-6 9
11/13 1/5-2-6
2-6
3/7-4/9
4-9
1-5 3-7 8
11/20 1/8-3/5
3-5
2/9-4/6
4-6
1-8 4-6 7
11/27 8/9-1/3
1-3
2/7-4/5
4-5
8-9 2-7 6
12/4 8/4-1/9
1/9
2/3-6/7
6-7
8-4 2-3 5
12/11 3/6-1/7
1-7
9/5-2/8
2-8
3-6 9-5 4
12/18 8/5-2/4
2-4
1/6-9/7
9-7
8-5 1-6 3
12/25 OFF
1/1 OFF
1/8 1/4-3/8
3-8
5/7-6/9
6-9
1-4 5-7 2
1/15 2/5-3/9
3-9
4/7-6/8
6-8
2-5 4-7 1

SITE COORDINATOR: DIANE WALL 314-402-3280
SUBS
MELISSA HEBERLE (3.5) 314-550-0822
SHARON BRIGGS (3.5) 703-851-9689
TERESA DURBALA (3.5) 314-308-2597
TACY DOSSETT (3.5) 636-346-6455
JESSICA DAVIES (3.5) 314-566-5233
ANN GRASSLE (3.5) 618-407-5043
MARILYN LANGE (3.5) 314-974-3135
MARIE MARCK (3.0) 314-571-0653
BETSY BRYAN (3.0) 314-920-0276
SUE ADAMS (3.0) 314-616-1042
DIANA KENNEDY (3.0) 314-369-7068
STEPH CHARITONENKO (3.0) 903-436-0029
MARY GROTT (3.0) 636-236-9041
ERICKA ALETO (3.0) 314-956-5932
ROXY TRICE (3.0) 314-755-7930
JOAN SNYDER (3.0) 314-974-8888
ELLEN UHLEMEYER (3.0) 617-335-8300
DEBORAH DAHMS (3.0) 618-410-6352
MARY MOORE (3.0) 314-479-3868

CAC WEDNESDAY 3.0 WTT 7:30 – 9:30 PM
1. QUARTO ACES
2. STRING COURTET
3. BECKNER
4. DEUCES WILD
5. DEWAR’S
6. KENNEDY

DATE CTS 4 & 5 CTS 6 & 7 CTS 8 & 9
8/29 1-2 3-4 5-6
9/12 2-5 1-3 4-6
9/26 3-6 1-5 2-4
10/10 1-4 2-6 3-5
10/24 4-5 3-2 1-6
11/7 6-5 4-3 2-1
11/21 3-1 6-4 5-2
12/5 4-2 5-1 6-3
12/19 5-3 6-2 4-1
1/2 6-1 5-4 2-3

SITE COORDINATOR: DIANA KENNEDY 314-369-7068
SUBS
MEN
JOE HENZE 314-527-4411
WARREN CHUPP 636-866-5375
RICK FRIEDMAN 314-608-1846
WOMEN
MARIE MARCK 314-571-0653
KIM JOHNSON 314-707-3847
ELLEN UHLEMEYER 617-335-8300
ADELE AYRES 314-954-0327
MARG WESTCOTT 314-517-6554
ROXY TRICE 314-755-7930
STEPH CHARITONENKO 903-436-0029
JOAN SNYDER 314-974-8888
GINA FIORDELISI 314-651-4632
MARY GROTT 636-236-9041
SANDY SHOTWELL 314-303-1084
KIM HAMMOND  314-495-2035
AMY SKLANSKY 314-210-5289
SUE ADAMS 314-616-1042
MARY MOORE 314-479-3868

CAC WEDNESDAY 3.5 WTT, 7:30 – 9:30 PM
1. ST. LOUIS TRICKS
2. HENZE
3. BARTHOLOMEW
4. DYE
5. GAME POINT
6. JOHNSON
7. DAVIES
8. DOUBLE TROUBLE

DATE 2 & 3 4 & 5  6 & 7 8 & 9
9/5 1-6 2-8 3-7 4-5
DATE  4 & 5  6 & 7  8 & 9 BYE
9/19 7-8 1-3 2-4 5,6
10/3 1-2 3-4 5-6 7,8
10/17 2-7 6-8 1-5 3,4
10/31 3-5 4-8 6-7 1,2
11/14 4-1 5-2 6-3 7,8
11/28 7-4 8-1 3-2 5,6
12/12 6-2 8-5 7-1 3,4
12/26 OFF
1/9 8-3 6-4 7-5 1,2

SITE COORDINATOR: TREY SHAFFER 314-496-8000
SUBS
MEN
FIKRET ERCAL (3.5) 314-805-7759
JOHN MCGOWAN (3.5) 314-221-5072
WARREN CHUPP (3.0) 636-866-5375
DAVID DEW (3.0) 314-920-8398
EDDIE RANDLE (3.0) 314-393-4371
WOMAN
MARY WEISS (3.5) 314-496-3826
SHARON BRIGGS (3.5) 703-851-9689
LINDA REHNQUIST (3.5) 314-570-3790
KATHY AUBUCHON (3.5) 314-308-3141
MARY VARILEK (3.5) 989-859-4650
LOUANN BOYD (3.5) 314-922-8004
TERESA DURBALA (3.5) 314-308-2597
ANITA SELKE (3.5) 314-276-1307
MELISSA HEBERLE (3.5) 314-550-0822
JOEY WILMSEN (3.5) 314-922-6813
JILL KUNKEL (3.5) 314-537-2022
MEAGHAN HARNED (3.5) 314-600-5550
COLLEEN WILKERSON (3.5)618-410-0922
STEPH CHARITONENKO (3. 0) 903-436-0029
JOAN SNYDER (3.0) 314-974-8888
ALI LAMB (3.0)  314-605-4377
KIM HAMMOND (3.0) 314-495-2035
DIANA KENNEDY (3.0) 314-369-7068
AMY SKLANSKY (3.0) 314-210-5289
SUE ADAMS (3.0) 314-616-1042

CAC THURSDAY 3.5 DOUBLES,  8 – 9:30 PM
1. JAN KING
2. JULIANNE CALLAWAY
3.TERESA DURBALA
4. MARY LOU PUDLOWSKI
5. DIANE WALL
6. ELLEN UHLEMEYER
7. VICTORIA WINN
8. PAT BAKER
9. DIANE LEWIS

DATE CT 8 CT 9 BYE
9/6 1/2-3/4 5/6-7/8 9
9/20 3/7-4/9 1/5-2/6 8
10/4 1/8-3/5 2/9-4/6 7
10/18 1/3-8/9 2/7-4/5 6
11/1 1/9-8/4 2/3-6/7 5
11/15 1/7-3/6 2/8-9/5 4
11/29 2/4-8/5 1/6-9/7 3
12/13 1/4-3/8 5/7-6/9 2
12/27 2/5-3/9 4/7-6/8 1

SITE COORDINATOR: TERESA DURBALA 314-308-2597
SUBS
MARY VARILEK (3.5)  989-859-4650
LINDA REHNQUIST (3.5) 314-570-3790
JESSICA DAVIES (3.5) 314-566-5233
MARY WEISS (3.5) 314-496-3826
MARILYN LANGE (3.5) 314-974-3135
SHARON BRIGGS (3.5) 703-851-9689
TACY DOSSETT (3.5) 636-346-6455
TAK CHU (3.5)  314-477-3651
ANITA SELKE (3.5) 314-276-1307
MELISSA HEBERLE (3.5) 314-550-0822
JOEY WILMSEN (3.5) 314-922-6813
MEAGHAN HARNED (3.5) 314-600-5550
COLLEEN WILKERSON (3.5)  618-410-0922
ANN GRASSLE (3.5) 618-407-5043
LOUANN BOYD (3.5) 314-922-8004
LISA ORF (3.5) 314-882-6480
SUE ADAMS (3.0) 314-616-1042
BETSY BRYAN (3.0)  314-920-0276
STEPH CHARITONENKO (3.0) 903-436-0029
JOAN SNYDER (3.0) 314-974-8888
ERICKA ALETO (3.0) 314-956-5932

CAC THURSDAY 3.5 SINGLES/DOUBLES 8 – 9:30 PM
1. PAT BAKER
2. GLORIA LEWIS
3. DIANE LEWIS
4. COLLEEN WILKERSON
5. EMILY HASSON
6. ANN GRASSLE
7. CHRIS LOTTES
8. JULIANNE CALLAWAY
9. MARILYN LANGE

DATE CTS 8 CTS 9 CT 6 CT 7 BYE
9/13 1/2-3/4
3-4
5/6-7/8
7-8
1-2 5-6 9
9/27 1/5-2-6
2-6
3/7-4/9
4-9
1-5 3-7 8
10/11 1/8-3/5
3-5
2/9-4/6
4-6
1-8 4-6 7
10/25 8/9-1/3
1-3
2/7-4/5
4-5
8-9 2-7 6
11/8 8/4-1/9
1/9
2/3-6/7
6-7
8-4 2-3 5
11/22 OFF THANKSGIVING
12/6 3/6-1/7
1-7
9/5-2/8
2-8
3-6 9-5 4
12/20 8/5-2/4
2-4
1/6-9/7
9-7
8-5 1-6 3
1/3 1/4-3/8
3-8
5/7-6/9
6-9
1-4 5-7 2
1/17 2/5-3/9
3-9
4/7-6/8
6-8
2-5 4-7 1

SITE COORDINATOR: MARILYN LANGE 314-974-3135
SUBS
LINDA REHNQUIST (3.5) 314-570-3790
JESSICA DAVIES (3.5) 314-566-5233
MARY WEISS (3.5) 314-496-3826
TERESA DURBALA (3.5)  314-308-2597
SHARON BRIGGS (3.5) 703-851-9689
TACY DOSSETT (3.5)  636-346-6455
ANITA SELKE (3.5) 314-276-1307
MELISSA HEBERLE (3.5) 314-550-0822
JOEY WILMSEN (3.5) 314-922-6813
MEAGHAN HARNED (3.5)  314-600-5550
MARY LOU PUDLOWSKI (3.0) 314-413-5289
BETSY BRYAN (3.0) 314-920-0276
STEPH CHARITONENKO (3.0)  903-436-0029
JOAN SNYDER (3.0)  314-974-8888
SUE ADAMS (3.0) 314-616-1042

CAC FRIDAY 3.0 WTT, 7 – 9 PM
1. FOUR RACQUETEERS
2. IRBY
3. HARTWIG
4. BECKNER
5. DOUBLE SHOTS

DATE CTS 6 & 7 CTS 4 & 5 BYE
9/7 3-5 1-2 4
9/21 3-1 5-4 2
10/5 4-3 2-5 1
10/19 2-3 1-4 5
11/2 5-1 2-4 3
11/16 4-5 1-3 2
11/30 5-2 3-4 1
12/14 2-1 5-3 4
12/28 4-1 3-2 5
1/11 2-4 1-5 3

SITE COORDINATOR: CHRIS HARTWIG 314-504-5214
SUBS
MEN
PETE WOLFF 314-566-7216
DAVE DEW  314-920-8398
TIM BREMER  636-578-8400
DAVID WILLIAMSON 314-570-2845
RON GOSSEN 314-239-7644
WOMEN
MARIE MARCK 314-571-0653
CAROL KENNEDY  314-580-5891
ADELE AYRES 314-954-0327
GINA FIORDELISI  314-651-4632
JOAN SNYDER  314-974-8888
ROXY TRICE  314-755-7930
SUE ADAMS 314-616-1042
AMY SKLANKSY 314-210-5289
MARY MOORE 314-479-3868

VETTA CONCORD FRIDAY 3.5 WTT, 7:30 – 9:30 PM
1. LENNERTSON
2. SHAFFER
3. FOUR HANDS
4. SETS & THE CITY
5. HIT AND RUN
6. LUEG

DATE CTS 1 & 2 CTS 3 & 4 CTS 5 & 6
12/14 1-2 3-4 5-6
12/28 2-5 1-3 4-6
1/11 3-6 1-5 2-4
1/25 1-4 2-6 3-5
2/8 4-5 3-2 1-6
2/22 6-5 4-3 2-1
3/8 3-1 6-4 5-2
3/22 4-2 5-1 6-3
4/5 5-3 6-2 4-1
4/19 6-1 5-4 2-3

SITE COORDINATOR: JESSICA DAVIES 314-566-5233
SUBS
MEN
SAM DOVEIKIS (3.5)  314-810-7933
ANDREW JOHNSON (3.5)  314-495-0967
FIKRET ERCAL (3.5) 314-805-7759
JOHN MCGOWAN (3.5) 314-221-5072
WOMEN
KATHY AUBUCHON (3.5)  314-308-3141
LOUANN BOYD (3.5)  314-922-8004
JILL KUNKEL (3.5)  314-537-2022
LINDA REHNQUIST (3.5) 314-570-3790
LISA ORF (3.5) 314-882-6480
AMY SKLANKSY (3.0) 314-210-5289
MARY LOU PUDLOWSKI (3.0) 314-413-5289
MARY MOORE (3.0) 314-479-3868

CAC FRIDAY 3.5 WTT,  7 – 9 PM
1. BEAUTIES AND THE BEASTS
2. RICKETY RACKETS
3. WALTON
4. MCCURDY

DATE CTS 4 & 5 CTS 6 & 7
10/12 1-2 3-4
10/26 1-3 2-4
11/9 2-3 1-4
11/23 4-3 2-1
12/7 4-2 3-1
12/21 4-1 3-2
1/4 1-2 3-4
1/18 1-3 2-4
2/1 2-3 4-1

SITE COORDINATOR: TREVOR REES 636-387-2937
SUBS
MEN
DAVE DYE (3.5) 314-662-6332
ANDREW JOHNSON (3.5) 314-495-0967
SAM DOVEIKIS (3.5) 314-810-7933
JOSH LEDBETTER (3.0) 314-629-7632
WES VANCE (3.0) 314-750-0321
DAVE DEW (3.0) 314-920-8398
TIM BREMER (3.0) 636-578-8400
WOMEN
LINDA REHNQUIST (3.5) 314-570-3790
LOUANN BOYD (3.5) 314-922-8004
JESSICA DAVIES (3.5) 314-566-5233
KATHY AUBUCHON (3.5)  314-308-3141
TERESA DURBALA (3.5) 314-308-2597
LISA NIKODEM (3.5) 314-956-2324
KIM HAMMOND (3.0) 314-495-2035
CAROL KENNEDY  (3.0) 314-580-5891
GINA FIORDELISI (3.0) 314-651-4632
JOAN SNYDER (3.0) 314-974-8888
ROXY TRICE (3.0) 314-755-7930

FOREST LAKE FRIDAY 3.5 WTT,  6 & 8 PM
1. TAYLOR
2. TEAM APPLESAUCE
3. PACEMAKER
4. BREAK-POINT
5. OVER-SERVED
6. LOVE.LOB.LET.
7. RACQUETEERS
8. DRAGON
9. PUDLOWSKI

DATE CTS 5 & 6

6 PM

CTS 7 & 8

6 PM

CTS 5 & 6

8 PM

CTS 7 & 8

8 PM

BYE
9/14 4-6 8-2 1-3 9-5 7
9/28 6-8 1-5 7-9 2-4 3
10/12 9-2 5-7 3-6 1-8 4
10/26 1-2 7-8 3-4 5-6 9
11/9 7-1 4-9 5-2 8-3 6
11/23 4-7 3-5 8-9 6-2 1
12/7 6-9 5-8 1-4 3-7 2
12/21 1-6 9-3 7-2 8-4 5
1/4 2-3 4-5 6-7 9-1 8

SITE COORDINATOR: PAT PURCELL 314-496-7990
SUBS
MEN
DAVE DYE (3.5) 314-662-6332
ANDREW JOHNSON (3.5) 314-495-0967
JOSH LEDBETTER (3.0)  314-629-7632
SAM DOVEIKIS (3.5) 314-810-7933
FIKRET ERCAL (3.5) 314-805-7759
JOHN MCGOWAN (3.5) 314-221-5072
WES VANCE (3.0)  314-750-0321
JOHN MCCURDY (3.0) 314-616-8038
RON GOSSEN (3.0) 314-239-7644
WOMEN
LINDA REHNQUIST (3.5) 314-570-3790
LOUANN BOYD (3.5) 314-922-8004
JESSICA DAVIES (3.5)  314-566-5233
KATHY AUBUCHON (3.5) 314-308-3141
TERESA DURBALA (3.5) 314-308-2597
LISA NIKODEM (3.5)  314-956-2324
KIM HAMMOND (3.0)  314-495-2035
CHELLI MCCURDY (3.0) 636-448-9324
AMY SKLANSKY (3.0) 314-210-5289

ST. CLAIR 3.5 WTT, 7 – 9 PM
1. LANG
2. HARTFIELD
3. SCHMITTLING
4. SCHWAEGEL

DATE CTS 1 & 2 CTS 3 & 4
10/12 3-1 4-2
10/26 4-1 2-3
11/9 1-3 2-4
11/23 4-3 2-1
12/7 1-2 3-4
12/21 3-2 1-4
TBD Make-up Matches

SITE COORDINATOR: SAM SHOULDIS, 618-830-5104

ST. CLAIR 4.0 WTT, 7 – 9  PM
1. WEISS
2. UPSON
3. SCHMITTLING
4. 10S NE1?

DATE CTS 1 & 2 CTS 3 & 4
10/5 3-2 1-4
10/19 1-2 3-4
11/2 3-1 4-2
11/16 4-1 2-3
11/30 JR Tournament
12/14 4-3 2-1
12/28 4-2 1-3

SITE COORDINATOR: SAM SHOULDIS, 618-830-5104

VETTA CONCORD 4.0 WTT, 7:30 – 9:30 PM
1. FLETCHER
2. BACKHANDED COMPLIMENTS
3. WILDES
4. ARCH NEMESIS
5. SINDECUSE
6. HAIKAL
7. MESTDAGH

DATE CTS 1 & 2 CTS 3 & 4 CTS 5 & 6 BYE
12/21 1-2 5-6 3-4 7
1/4 4-7 5-2 1-3 6
1/18 6-2 7-3 1-4 5
2/1 5-1 3-6 2-7 4
2/15 7-5 2-4 6-1 3
3/1 4-6 7-1 3-5 2
3/15 6-7 4-5 2-3 1

SITE COORDINATOR: KRISTIN MESTDAGH 314-607-3131
SUBS
JAY CAMPBELL (4.0) 314-960-4073
BOB MAGUIRE (4.0)  314-596-7234
NERI RISTI (4.0)  314-229-5644
JOE SKLANSKY (4.0) 314-210-5290
JOHN MCGOWAN (3.5) 314-221-5072
FIKRET ERCAL (3.5)  314-805-7759
DAVID AMMONS (3.5)  314-486-5428
WOMEN
KIMBERLY GANNON (4.0) 314-313-0493
KATHY ARNOLD (4.0) 314-541-6874
ANNETTE HARRIS (4.0) 314-749-1003
JILL VANDERWAL (4.0) 314-225-6703
GERI MAGUIRE (4.0) 314-471-9828
JULIE JACKMAN (4.0) 314-303-9351
KIM MASEWICH (4.0) 314-640-3338
BETH JAMESON (4.0) 636-699-6565
LISA ORF (3.5) 314-882-6480
LOUANN BOYD (3.5) 314-922-8004

FOREST LAKE FRIDAY 4.0 WTT, 6 & 8 PM
1. DRAGON II
2. STINSON
3. SPENCER
4. SINDECUSE
5. TAYSI
6. GREENIE BEANIES
7. HARRIS
8. RAPPONOTTI
9. MCLEAN

DATE CTS 5 & 6

6 PM

CTS 7 & 8

6 PM

CTS 5 & 6

8 PM

CTS 7 & 8

8 PM

BYE
9/7 4-6 8-2 1-3 9-5 7
9/21 6-8 1-5 7-9 2-4 3
10/5 9-2 5-7 3-6 1-8 4
10/19 1-2 7-8 3-4 5-6 9
11/2 7-1 4-9 5-2 8-3 6
11/16 4-7 3-5 8-9 6-2 1
11/30 6-9 5-8 1-4 3-7 2
12/14 1-6 9-3 7-2 8-4 5
12/28 2-3 4-5 6-7 9-1 8

SITE COORDINATOR: PAT PURCELL 314-496-7990
SUBS
MEN
BOB MAGUIRE (4.0)  314-596-7234
JIM FLETCHER (4.0) 618-281-6316
BOBBY STIERWALT (4.0) 314-779-9288
NERI RISTI (4.0)  314-229-5644
JOE SKLANSKY (4.0) 314-210-5290
JOHN MCGOWAN (3.5) 314-221-5072
WOMEN
GERI MAGUIRE (4.0) 314-471-9828
JILL VANDERWAL (4.0) 314-225-6703
JULIE JACKMAN (4.0) 314-303-9351
JOAN CAMPBELL (4.0) 314-422-1897
DIANA STEVENSON (4.0) 904-318-8465
KATHY ARNOLD (4.0) 314-541-6874
BETH JAMESON (4.0) 636-699-6565
LOUANN BOYD (3.5) 314-922-8004
LISA ORF (3.5) 314-882-6480

CAC SATURDAY 3.5 – 4.0 TEAM TENNIS, 3 – 5 PM
1. REED
2. RIEMANN
3. EVERGREEN
4. STEVENSON

DATE CTS 1 & 2 CTS 3 & 4
9/8 1-2 3-4
9/22 1-3 2-4
10/6 2-3 1-4
10/20 4-3 2-1
11/3 4-2 3-1
11/17 4-1 3-2
12/1 1-2 3-4
12/15 1-3 2-4
12/29 2-3 4-1

SITE COORDINATOR: JACKIE REED 314-956-0063
SUBS
ANNETTE HARRIS (4.0) 314-749-1003
JULIE JACKMAN (4.0) 314-303-9351
ELLEN KNITTEL (4.0) 314-882-0595
BETH JAMESON (4.0) 636-699-6565
LAURIE BURKE (4.0) 314-210-8666
LEAH JOHNSON (3.5) 630-418-9820
MELISSA HEBERLE (3.5) 314-550-0822
TACY DOSSETT (3.5) 636-346-6455
TERRI WALSER (3.5)  314-607-6120
LISA ORF (3.5) 314-882-6480
JANET PITTALUGA (3.0) 636-448-0558

 

Copyright © 2018 Purcell Tennis Enterprises. All Rights Reserved.
Web Design St Louis by IQComputing